تسهیل در ترخیص اجزا و قطعات مورد نیاز صنایع
  • اجتماعی

  • خرداد 20، 1400 - 13:11


معاون امور صنایع وزارت صمت در دومین جلسه شورای سیاستگذاری توسعه صنعت لوازم خانگی برای تدوین برنامه راهبردی توسعه این صنعت و حمایت از برندهای ایرانی که بامحوریت بررسی موضوعات مرتبط با امور گمرکی برگزار شد، از تسهیل فرآیند ترخیص اجزا و قطعات موردنیاز صنایع از گمرک خبر داد.

به گزارش روزنامه دریای اندیشه به نقل از ایسنا، مهدی صادقی نیارکی در این جلسه که با حضور مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک و همچنین تشکل‌های خصوصی صنعت لوازم خانگی برگزار شد بیان کرد: مسائلی که در این جلسه مطرح شد,موضوعات مشترک با گمرک جمهوری اسلامی در حوزه اقلام مربوط به صنعت لوازم خانگی و تمهیدات انجام شده برای تسهیل فرآیند ترخیص کالا از گمرک بود که به اطلاع تشکل های تخصصی رسانده شد.

معاون امور صنایع وزارت صمت در ادامه تصریح کرد: در نشست نمایندگان ,پنج تشکل اصلی و محوری در بخش صنایع لوازم خانگی نظرات و مشکلات خود را در حوزه‌های مختلف مرتبط با گمرک مطرح کردند و در ادامه جلسه نماینده گمرک نیز گزارشی از تمهیداتی که در بخش گمرک برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده ، ارائه داد.

صادقی نیارکی بیان داشت:برخی از تسهیلات قبلا ابلاغ شده و برخی نیز در دست ابلاغ است و مصوبات ستاد اقتصادی دولت در خصوص ترخیص درصدی مواد اولیه واحدهای تولیدی و همچنین مصوبه ستاد تنظیم بازار نمونه ای از اقدامات انجام گرفته می باشد.

وی در پایان ضمن ابراز امیدواری از تحقق رشد تولید و رفع موانع در صنعت لوازم خانگی به عنوان یکی از صنایع پیشران، از معرفی نماینده‌ای از سوی این تشکل‌ها جهت ایجاد ارتباط و تعامل دو سویه بین بخش تشکل های خصوصی و گمرک خبر داد.

گفتنی است، صنعت لوازم خانگی به عنوان یکی از صنایع پیشران در سال گذشته، علی‌رغم تمامی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا و همچنین تحریم‌های اقتصادی علیه کشور، توانست رشد تولید بالای ۷۵ درصد را ثبت کند و این در حالی است که میانگین داخلی سازی لوازم خانگی در کشور حدود ۷۰ درصد عنوان شده است.

به قلم خانم زردشت