پارک علمی و صنعتی قشم با مشارکت ۱۹ کشور عضو پیمان شانگهای ایجاد می‌شود
  • گزارش و مصاحبه

  • تیر 18، 1403 - 13:53


عادل پیغامی در آیین تجلیل از ۴۰ صنعتگر برتر و نمونه این جزیره در سالن مرکز بین‌المللی رشد قشم، اظهار داشت: شکل فعالیت صنعتی و کسب درآمدهای کلان اقتصادی جهان تغییر یافته و برای خروج از شرایط کنونی چاره‌ای جز استفاده از صنایع کم وزن و بی وزن همانند اقتصاد الکترونیک و هوش مصنوعی وجود ندارد.

وی ادامه داد: برای خروج از شرایط کنونی با مشارکت ۱۹ کشور عضو پیمان شانگهای، ایجاد پارک صنعتی نوین در قشم برنامه‌ریزی شده است و امیدواریم با محقق شدن این پارک تحولی در صنایع منطقه آزاد قشم رقم بخورد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همچنین از اختصاص ۵۵ هکتار زمین برای اجرای شهرک پردیس صنعتی در این جزیره با تمرکز بر صادرات به کشورهای آفریقایی خبر داد و افزود: تفاهم‌نامه ایجاد شهرک پردیس صنعتی با هدف ایجاد نسل جدیدی از شهرک‌های صنعتی در قشم انجام شده است.

به گفته پیغامی، حدود ۵۰۰ سال پیش کشورهایی همانند انگلیس، فرانسه، ایتالیا و آمریکا و حدود ۱۵۰ سال پیش هم آلمان، توانستند عنوان کشورهای صنعتی را از آن خود کنند اما امروز با تغییر نگاه به صنعت، این کشورها در حال انتقال صنایع قدیمی خود به کشورهای دیگر هستند.

وی یادآور شد: چین در ۲ دهه گذشته با دریافت صنایع کشورهای صنعتی توانست تحولی در عرصه صنعت خود ایجاد کند و در کنار آن موفق به پیشرفت در صنایع مدرن کنونی هم شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر اینکه رویکرد کشورهای صنعتی کسب سود بیشتر از مسیر هوش مصنوعی و الکترونیک است، افزود: ایران در شرایط کنونی باید برای عقب نماندن از جهان صنعتی برای ۱۰۰ سال آینده خود در حوزه فعالیت‌های صنعتی برنامه داشته باشد.

وی با تبریک هفته صنعت به فعالان این عرصه در منطقه آزاد قشم گفت: برای کمک به شرکت‌های صنعتی قشم آمادگی وجود دارد که به اعضای تعاونی‌ این شرکت‌ها با هدف خانه‌دارشدن کارکنانشان زمین با قیمت بسیار مناسب واگذار شود.

وی تصریح کرد: برای کمک به صنعتگران جزیره قشم، رایزنی‌هایی با مقامات کشوری در حوزه‌های مختلف برای حذف ارزش افزوده، عدم دریافت مالیات از محصولات صادراتی و عدم اجرای فرآیند دیسپچینگ با هدف پیشگیری از قطع برق یک روز در هر هفته با جدیت پیگیری شده است.

پیغامی عنوان کرد: در زمینه واگذاری زمین صنعتی به سرمایه‌گذاران هم تلاش شد با قیمت اندک و اقساط ۳۶ تا ۴۸ ماهه زمین مورد نیازشان بدون توجه به تورم‌ به آنان واگذار شود.در این آیین از ۴۰ شرکت برتر و نمونه صنعتی قشم با اهدای لوح و تندیس، تجلیل شد.

جزیره زیبای قشم مشرف به تنگه هرمز و مجرای ورودی به خلیج فارس و دریای عمان است.این جزیره که بزرگ‌ ترین جزیره خلیج فارس است، به دلیل مجاورت با اقیانوس هند، وجود منابع نفت و گاز و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی و تجهیزات فرا ساحلی و برخورداری از تسهیلات بندری برای کشتی‌ های بزرگ (در رده پاناماکس) یکی از راهبردی ترین جزایر ایران و خلیج فارس است که به دلیل خدمات سوخت‌ رسانی به کشتی‌ های عبوری از آبراهه بین‌ المللی و پارک‌ های انرژی و زیست – فناوری آن شهرتی جهانی دارد.از سوی دیگر، ویژگی‌ های طبیعی و تاریخی این جزیره، باعث شده قشم به یکی از مقاصد گردشگری اصلی در ایران تبدیل شود.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم، حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع از این جزیره را شامل می‌ شود.این جزیره از توانمندی های زیادی برای توسعه صنایع و رشد اقتصادی برخوردار است و یکی از نقاط جذاب مورد علاقه سرمایه گذاران به حساب می آید.