پنجه در پنجه با احتکار کانتینرها
  • گزارش و مصاحبه

  • شهریور 22، 1402 - 05:41


علی ستاری _

چند هزار TEU گوشت، چای، لاستیک و ... با وجود نیاز مبرم به آن‌ها در گمرکات مانده‌اند و دولت تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با ترخیص به هر نحوی آن‌ها را روانه‌ی بازار کند.

بندر شهید رجایی بندرعباس، یکی از مراکزی است که همواره بیشترین تردد مدیران عالی کشور به آن انجام می‌شود و نورافکنی جدید به قسمتی از این تاریک‌خانه انداخته می‌شود.
به گزارش  اختصاصی روزنامه دریای اندیشه، استان هرمزگان به واسطه برخورداری از بنادر و گمرکات فراوان یکی از استان‌هایی است که همواره مورد توجه مدیران و مسئولان عالی کشور بوده است و برای آن برنامه‌هایی داشته‌اند، شاید اگر بندر شهید رجایی در بندرعباس مستقر و احداث نمی‌شد بسیاری از مسئولان هیچ دلیلی برای سفر به هرمزگان و بندرعباس نداشتند ولی می‌بینیم که در همین دو سالی که از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد مسئولان عالی کشور به خصوص معاونین رئیس جمهور بارها و بارها به صورت سر زده یا هماهنگ شده خود را به بندر شهید رجایی رسانده‌اند، البته این بازدید‌ها در تمام دولت‌ها مرسوم بوده است اما با این تفاوت که تیتر بازدید مسئولان عالی دولت قبل، فلانی از بندر شهید رجایی بازدید کرد بود و نهایتا یک ناهار کاری صرف می‌شد اما در این دولت هر مسئولی که می‌آید دستورات جدیدی برای ترخیص کالاهای دپو شده نیز می‌دهد، در هفته دولت سفر اسلام پناه، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان ملی استاندارد به بندرعباس، منجر به فراهم شدن مقدمات ترخیص قریب به ۱۰۰۰ خودروی هیوندای النترا شد اما در هفته اخیر حضور سر زده‌ی محمد مخبر دزفولی معاون اول رئیس جمهور در بندر شهید رجایی، پرده از مسائل دیگری برداشت، اینکه مردم در بسیاری از موارد در مضیقه هستند و قیمت کالاهای اساسی به دلیل عرضه‌ی قطره‌چکانی کالا، بالا است، حجم گسترده‌ای از کالاها در گمرکات استان هرمزگان دپو شده است و دپوی بسیاری از آن‌ها بعضا به چند سال پیش باز می‌گردد، پاسخ محمد مخبر به خبرنگار صدا و سیما در سوالی در رابطه با واردات خودروی خارجی، گفت: نیازی به واردات خودرو نیست، خودرو به اندازه‌ی کافی در گمرکات وجود دارد و باز هم تاکید می‌کنیم بسیاری از خودروهای دپو شده در گمرک از سال های گذشته مانده‌اند و اگر این خودروها در جای خود به بازار تزریق می‌شدند، خودروی ۳۰۰ میلیون تومانی به ۳ میلیارد تومان افزایش قیمت پیدا نمی‌کرد، این بازی کثیف، احتکار در گمرک، شگردی بود که در آن وارد‌کنندگان هم اصل کالای خود را حفظ می‌کردند و هم تزریق نشدن خودروی خارجی به بازار قیمت خودروهای موجود را صدها درصد افزایش می‌داد و از آنجایی که عامه مردم قدرت خرید خودروهای خارجی را ندارند، عامه مردم متقاضی خرید خودروهای داخلی می‌شوند و نتیجتا خودروهای چند ده میلیونی، به قیمت چند صد میلیون تومان افزایش پیدا کرد و دلال‌ها به معامله‌هایی چند سر سود دست پیدا کردند.
همین فرمول در رابطه با اتوبوس‌ها نیز صدق می‌کند، ماشین‌آلات صنعتی و راهسازی، لوازم یدکی خودرو، لوازم خانگی و ‌... با همین فرمول‌های نامبارک قیمت‌شان بالا رفته و نتیجتا موجب شده که در حوزه ماشین، خودرو در خانه و ما گرد پژو بگردیم.
در پی گزارشاتی در خصوص ایستایی بیش از ۲۵ هزار کانتینر حاوی کالاهای وارداتی مختلف در گمرکات شهید رجایی و شهید باهنر، دکتر محمد مخبر با همراهی وزیر جهاد کشاورزی، رئیس کل گمرک ایران، استاندار هرمزگان ، معاون وزیر صمت و برخی مدیران مربوطه در سفری چند ساعته عازم بندرعباس شد و با حضور در اسکله بندر شهید رجایی و بخش های مختلف گمرکات این بندرگاه، گزارش های واصله را از نزدیک مورد بررسی قرار داد.
دکتر محمد مخبر در پایان این جلسه ضمن تشکر از زحمات مدیران میدانی، از وضعیت موجود و ایستایی این حجم از کالا در گمرکات ابراز نارضایتی کرد و خواستار تعیین تکلیف فوری اقلام موجود در انبارهای گمرک و اموال تملیکی شد.
وی اظهار داشت: ایستایی کالاها در مبادی ورودی کشور هیچ گونه توجیهی ندارد و رسوب آنها در انبارهای گمرک را بیش از دوماه نباید تحمل کرد. بنابراین لازم است ظرف سه الی چهار روز تمامی عوامل ایجاد وضعیت موجود، شناسایی و دسته بندی شده و برای رفع آنها تدبیر موثر اندیشیده شود.
دکتر مخبر برخی مسائل را مشکلات فرایندی دانست که ناشی از پیچ و خم های اداری و تعلل دستگاه های اجرایی است و در این زمینه باید همه حوزه های مربوطه پای کار بیایند تا هم تسریع در کار صورت بگیرد و هم درصورت نیاز برخی آیین نامه ها و قوانین اصلاح شود.
وی با تاکید بر اینکه سقف پاسخگویی به استعلامات گمرک توسط دستگاه های اجرایی حداکثر باید هفت روز باشد، از رئیس کل گمرک خواست تا ضمن برخورد مدیریتی با دستگاه هایی که بدون دلیل قاطع و فنی از این سقف زمانی عدول می کنند، گزارش آنها را بصورت هفتگی‌ به دفتر معاون اول ارسال کند.
وی همچنین با اشاره به اینکه گمرکات هرمزگان حدود ۳۰درصد عملیات تجاری کشور را به خود اختصاص داده اند از رئیس کل گمرک و استاندار هرمزگان خواست تا برنامه ریزی لازم را برای حضور دائم و مستمر نمایندگان دستگاه های اجرایی صدور مجوز نظیر سازمان استاندارد، غذا و دارو، حفظ نباتات، دانپزشکی و... در محل گمرکات شهید رجایی و شهید باهنر انجام دهند.
معاون اول رئیس جمهور تعلل در ترخیص خطوط تولید، ماشین آلات و دستگاه های صنعتی و سرویس های حمل و نقل عمومی را که کشور شدیدا به آنها جهت رشد تولید و رفع مشکلات مردم نیازمند است، موجب ضرر و زیان عمومی دانست و ایجاد شرایط لازم برای تسریع در ترخیص و یا حتی ترخیص موقت تا زمان طی تشریفات قانونی را خواستار شد.
وی از رئیس کل گمرک و استاندار هرمزگان خواست تا همه دستگاه های مربوطه را بسیج کرده و اینگونه کالاهای سرمایه ای و تولیدی را ظرف یک ماه ترخیص کنند.
دکتر مخبر وضعیت انبارهای اموال تملیکی و سرعت بخشی به تعیین تکلیف اموال متروکه را نیازمند توجه ویژه دانست و در تماس تلفنی با رئیس سازمان اموال تملیکی از وی خواست با هماهنگی مدیران مربوطه در استان هرچه زودتر مشکلات موجود را احصا کرده و برای رفع موانع موجود در این زمینه پیشنهادات و برنامه لازم را ارائه دهد.
وی همچنین از مدیریت گمرکات هرمزگان خواست تا با اعلام یک اخطار ۱۵ روزه به تمامی صاحبان کالایی که بیش از دو ماه از تخلیه و ثبت اموال آنها گذشته، هرچه زودتر وضعیت کالاهای رسوبی را تعیین تکلیف کنند.
معاون اول رئیس جمهور همچنین در تماس تلفنی با وزیر بهداشت و رئیس سازمان استاندارد به آنها در خصوص به درازا کشیدن صدور تاییدیه های قانونی برای ترخیص کالاهای رسیده به بندر تذکر داد و ایشان را به رسیدگی فوری این مشکل ملزم کرد.
تعرفه نگه‌داری کالا در گمرک به صورت پله‌کانی افزایش خواهد یافت
گفتنی است در این جلسه مقرر شد تا جهت پیشگیری از رسوب کالاها در انبارهای گمرک به دلیل تعرفه پایین انبارداری، پیشنهاد بازنگری تعرفه ها بصورت پلکانی هرچه سریع تر آماده و به ستاد تنظیم بازار ارائه شود.
همچنین وزارت راه و شهرسازی مکلف شد تا برای یکپارچه سازی سامانه های الکترونیکی بین دستگاه های مختلف برای افزایش هماهنگی ها و تسریع در ترخیص کالاها اقدامات لازم را با همکاری دستگاه های مربوطه انجام دهد.
 محمد مخبر همچنین با اشاره به زیان های ناشی از رسوب کالا و سوءاستفاده برخی سودجویان از فرآیند نگهداری و رسوب کالاها در بنادر و اموال تملیکی کشور، تصریح کرد: با شروع به کار دولت و عزم جدی رئيس جمهور، اقدامات در زمینه آزادسازی و فروش اموال رسوب شده در طی سالیان گذشته با روش های مزایده آغاز و بسیاری از کالای اساسی مورد نیاز مردم روانه بازار شد اما بدلیل برخی پیچ و خم های اداری و منفعت طلبی ها، کماکان حجم بالای کالاها اعم از وسایل نقلیه، لوازم خانگی، محصولات کشاورزی و سایر کالاها در بنادر رسوب شده است که می تواند اقتصاد و بازار کشور را دچار اختلال کند.
وی با بیان اینکه حجم بالای کالاهای رسوب شده در بنادر و گمرکات به هیچ عنوان قابل قبول نیست، افزود: برگزاری چنین جلساتی در کنار بازدیدهای میدانی مدیران دولتی می تواند در خالی کردن هرچه سریعتر انبارهای گمرکات و بنادر جهت ورود به چرخه اقتصادی کشور کمک شایان توجهی کند.
معاون اول رئيس جمهور در این جلسه که با حضور وزرای جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، بهداشت درمان و آموزش پزشکی ،راه و شهرسازی، رئیس کل بانک مرکزی و همچنین روسای دستگاه های مربوطه دولتی و نظارتی برگزار شد، تأکید کرد: برای تسریع در روند ترخیص کالاها باید دستگاه های مربوطه از جمله وزارتخانه های بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی امکانات و تجهیزات فوری برای انجام آزمایشات و بازرسی ها در مبادی گمرکی را فراهم کنند تا نیازی به ارسال و بررسی نمونه های آزمایشگاهی و کالاها در پایتخت نباشد.
دکتر مخبر بر ضرورت ثبت سفارش کالاها توسط وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی پس از تخصیص ارز تأکید کرد و گفت: باید دستگاه های نظارتی و وزارتخانه های مربوطه هر چه سریعتر وضعیت اختصاص ارز به برخی شرکت ها پیش از ثبت سفارش را بررسی و گزارش نمایند.
همچنین معاون اول رئيس جمهور در این جلسه رئیس سازمان استاندارد، رئیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی و رئیس سازمان توسعه و تجارت ایران را مامور کرد تا در یک روز آینده با حضور در گمرکات شهید رجایی و شهید باهنر برنامه ریزی لازم را برای ترخیص کالاهای رسوبی در حداقل زمان ممکن انجام دهند.
وی در خصوص ساماندهی مدیریت بنادر نیز دستور داد با هماهنگی وزرای راه و شهرسازی، صمت، بهداشت و درمان، جهاد کشاورزی و روسای سازمان ملی استاندارد و اموال تملیکی پیشنهادی در خصوص «مدیریت و ساماندهی واحد بنادر» ارائه شود.
در این جلسه مقرر شد سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مطابق پیشنهاد سازمان بنادر درباره تعرفه ارائه خدمات در گمرکات به نحوی بررسی و قیمت گذاری کند که نگهداری طولانی مدت کالا برای صاحبان کالا در بنادر اقتصادی نباشد و وزرای صمت و راه و شهرسازی پیشنهاد تعرفه گذاری پلکانی را بررسی و به دولت ارائه کنند.
همچنین حسب پیشنهاد در خصوص حذف ده درصد نگهداری کالاها در بنادر برای ضمانت طبق قانون ترخیص کالا مقرر شد، تسهیلات لازم برای شرکت های بزرگ و با اعتبار بالا، جهت حذف ۱۰ درصد برای کدهای تعرفه ای پیشنهادی فراهم شود.
در ادامه پیشنهاد سازمان بنادر و سازمان گمرک در راستای کاهش زمان لازم برای کاهش مدت زمان احراز متروکه بودن کالاها، از چهار ماه به دو ماه در مناطق ویژه اقتصادی و چهار ماه به سه ماه در سایر بنادر بررسی و تصمیم گیری شد.
در این جلسه مقرر شد سقف زمانی پاسخگویی دستگاه ها به استعلامات و بررسی و آزمایش کالاهای وارداتی به طور متوسط به زیر هفت روز برسد و دستگاه ها و وزارتخانه های مربوطه با تعیین و معرفی یک نماینده مستقر ظرف ۴۸ ساعت آینده در بنادر و گمرکات جنوبی کشور کالاهای رسوبی هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود.
در این جلسه رئیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی گزارشی در خصوص تعیین تکلیف ۲۹ هزار میلیارد تومان کالا و مشکلات پیش روی این سازمان برای ترخیص کالاها در بنادر و گمرکات کشور ارائه کرد و در ادامه پیشنهادات این سازمان در خصوص اجرای بند پنج تغییرات متفرقه قانون بودجه سال جاری و تسریع در تعیین تکلیف کالاهای در اختیار این سازمان بررسی و تصمیم گیری شد.
همچنین سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی و سازمان ملی استاندارد مکلف شدند ظرف یک هفته آینده در خصوص تعیین تکلیف کلیه وسایل نقلیه و خودرویی در اختیار انبارهای سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی اقدامات لازم جهت بازرسی فیزیکی و فروش این دستگاه های خودرویی را انجام دهند.
وضعیت تاریکخانه‌ی گمرگ موجب شد که در کمتر از یک هفته رئیس سازمان ملی استاندارد نیز خود را به بندرعباس برساند .
مهدی اسلام پناه  در حاشیه بازدید از بندر شهید رجایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز تمرکز تصمیم‌ها در چند محور بنادر شهید رجایی، باهنر و بندرلنگه انجام گرفت که از جمله آن واگذاری اختیارات ضمانت ۱۰ درصد ارزی در موضوع کالاهای اساسی و غیراساسی به استاندار هرمزگان بود.
وی ادامه اداد: تعداد زیادی از کانتینرها به خارج از بندر شهید رجایی هدایت شد و تعدادی نیز به جانمایی در سایر نقاط کشور پیش‌بینی شد و مابقی اموال تملیکی نیز در بازه زمانی تا پایان موعد مقرر خارج می‌شود.
رییس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه از حدود ۲ هزار و ۸۶۹ کانتینر که مربوط به سال‌های قدیم بوده است، گفت: حدود ۲۰۰ کانتینر از  هجدهم شهریورماه در حال خروج از بندر شهید رجایی است.
اسلام پناه تعداد این کانتینرها و محموله‌های رسوبی که به امروز و چندماه و چندسال اخیر (دولت حاضر) برنمی‌گردد، بلکه برخی از آن‌ها مربوط به سالیان قدیم که برای آن‌ها تصمیم‌گیری نشده بود، را هفت هزار و ۴۰۵ کانتینر اعلام کرد.
۹۰ درصد مشکلات ماندگاری کالا در بندر شهید رجایی آماده نبودن اسناد کالا و مشکلات ارزی است.معاون رییس جمهور، ۹۰ درصد مشکلات ماندگاری کالا در بندر شهید رجایی را آماده نبودن اسناد کالا و مشکلات ارزی عنوان کرد و ادامه داد: مدت ماندگاری کانتینر در این بندر از ۳۰ روز، امسال به ۳۵ روز افزایش یافته است.
۲۲۳ خودروی ماشین‌آلات سنگین متروکه در نخستین مزایده فروخته می‌شود
وی اظهار کرد: هیچ موضوعی در خصوص استاندارد در استان هرمزگان در خصوص خودروهای سواری و تجاری، سنگین و ماشین‌آلات وجود ندارد، به عنوان مثال در بندر شهید رجایی ۲۲۳ خودروی ماشین‌آلات سنگین که متروکه شده بنا شد در نخستین مزایده فروخته شود.
رییس سازمان ملی استاندارد گفت: در دیگر بنادر هرمزگان همچون بندر شهید باهنر تعدادی خودروی سواری که شرایط ارزش‌گذاری آن اختلافاتی با گمرک داشت؛ بنا شد ظرف ۴۸ ساعت آینده تعیین تکلیف شود.
اسلام پناه در بخش دیگری ادامه داد: نمایندگان نهادهای مجوز دهنده با هماهنگی استاندار در بنادر هرمزگان مقیم خواهند شد که این مقیم بودن آن‌ها باعث سرعت کار خواهد شد.
وی با اشاره به وجود ۹۰ هزار کانتینر خالی در بندر شهید رجایی، نیز اظهار کرد: در مجموع ۱۰۰ هزار کانیتنر فعال و درحال گردش وجود دارد.
معاون رییس جمهور، موجودی کانتینر فعال در این بندر را ۱۱۴ هزار کانیتنر اعلام کرد و افزود: در جمع‌بندی به این نتیجه رسیدیم که ۱۰ درصد علت این اتفاقات ناشی از تورم و بقیه آن مربوط به مسائل اسنادی و ارزی برمی‌گردد، بنابراین اتفاقات امروز در این بندر اتفاقات بغرنج و پیچیده‌ و جای نگرانی نیست.
اسلام پناه تصریح کرد: کار تخصیص محموله‌های بخش خصوصی و دولتی شامل ۶۸۲ تی.ای.یو گوشت، ۲ هزار و ۱۷۰ تی.ای.یو چای ترانزیتی، ۱۳۰ تی.ای.یو و ۲ هزار و ۱۲۶ لاستیک اظهار نشده، که تازه‌ وارد شده نیز به زودی آغاز و این کالاها ترخیص خواهد شد.
وی در خصوص ترخیص خودروها مانده در بندر شهید رجایی نیز گفت: از یکهزار خودرو نزدیک به ۳۰۰ خودرو اظهار شده ترخیص شده، تعدادی نیز که دچار اختلافات ارزی با گمرک است، در یک بازه زمانی تعیین تکلیف می‌شوند.
به گفته رییس سازمان ملی استاندارد، ۴۳ دستگاه اتوبوس مستقر در گمرک شهید باهنر نیز به زودی به ناوگان حمل و نقل جاده‌ای افزوده می‌شود.
مهدی دوستی استاندار هرمزگان هم در این خصوص کشور به میزان کافی در حوزه زیرساخت‌ها سرمایه گذاری کرده گفت: ما نمی‌خواهیم یک پوسته از بنادر با ظرفیت اسمی 6 میلیون TEU با راندمان پایین داشته باشیم باید مشکلات بنادر با اصلاح قوانین بیشترین راندمان را از ظرفیت فعلی داشته باشیم.
وی افزود: این جلسات برای افزایش بهره وری بنادر استان است چرا که بنادر مشکل پس کرانه داشتند و بخشی از ظرفیت نیز توسط رسوب کالا معطل مانده بود و با زحمات مسئولان دولت در حال رفع این مشکلات هستیم.
استاندار هرمزگان گفت: برای حل این مشکلات نیازمند تصمیمات سخت هستیم با جلساتی که برگزار شد مسائل باقی مانده شفاف شد و اختیاراتی که معاون اول رئیس جمهور تفویض کردند می‌تواند سبب باز شدن دست استان در امور شود و راندمان بنادر افزایش یابد و از یزدی دیگر نیز تحول جدی در نظام صنعتی کشور اتفاق خواهد افتاد.

انتهای پیام