جراره خطاب به رئیس جمهور: صنایع بزرگ غرب بندرعباس سهم ویژه‌ای از اشتغال مردم را حل نکردند
  • گزارش و مصاحبه

  • آبان 30، 1401 - 18:56


عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها گفت: مصر بودن شوراها در تصمیم گیری های ملی و منطقه ای و پاسخگو بودن دستگاه‌های اجرایی به آنها می‌تواند گره گشا باشد.

به گزارش دریای اندیشه، فاطمه جراره در یازدهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، عنوان کرد: نقش ویژه شوراها در مردم سالاری و ارتباط نزدیک مردم با حاکمیت در قانون اساسی و سخنان بنیانگذار انقلاب اسلامی مبنی بر اداره کشور بر اساس ساختار شورایی بر کسی پوشیده نیست.

وی افزود: بنده به عنوان یک بانوی متولد بعد از انقلاب سه دوره است که افتخار دارم با اعتماد مردم در شورای شهر مرکز استان هرمزگان و در مسئولیت‌های مختلف آن خدمت کنم، اعتقاد دارم که نه در قوانین مصوب و نه در مرحله اجرا نقش موثری به این رکن اساسی حاکمیت مردمی داده نشده است و تقاضای مجدانه دارم در خصوص این امور ذیل توجه ویژه و دستور قاطع عنایت کنید.

جراره اضافه کرد: هم‌اکنون افتخار جمهوری اسلامی است که بیش از ۴۲۰۰ نفر از بانوان با انتخاب مستقیم مردم عضو شوراهای سراسر کشور هستند اما توجه جدی و موثر و نه فقط شعار گونه به نقش بانوان در اداره امور کشور و بستر سازی برای تحقق این امر یک مطالبه به حق است. زنان در طول تاریخ انقلاب اسلامی و بسیاری از عرصه ها پا به پای مردان و حتی جلوتر از آنها کوشیده و موفق بوده اند و با توجه به نقشی اصلی که در خانواده دارند در عرصه‌های اجتماعی نیز حضوری شایان داشته اند.

عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها خاطرنشان کرد: باور به توانمندی و اشتغال بانوان در همه سطوح و رفع مشکلات قشر ضعیف آنان همچون زنان سرپرست خانوار مخصوصا در مناطق محروم مرزی و بندری کشور، همت و عزم جدی حضرتعالی را می‌طلبد. دشمنان قسم خورده این نظام همیشه خواسته‌اند از موضوع زن، آزادی و اعتبارش سوء استفاده کرده و چهره انقلاب و معمار کبیرش که شخصیت واقعی زن مسلمان ایرانی را باز تعریف کردند را مخدوش کنند و هوشیاری مسئولان ارشد نظام مخصوصا در شرایط فعلی کشور می‌تواند این توطئه را خنثی کند.

نماینده استان هرمزگان ادامه داد: اهتمام جدی حضرت‌عالی و دولت در خصوص ارائه لوایح اصلاح قوانین مرتبط با شوراها برای رسیدن به جایگاه واقعی آنها در قانون اساسی و همچنین مصر بودن شوراها در تصمیم گیری های ملی و منطقه ای و پاسخگو بودن دستگاه‌های اجرایی با آنها می‌تواند گره گشا باشد. خواهش می‌کنم ایمان قلبی خود را به این موضوع مهم را با دستور به مجموعه دولت مخصوصا وزارت کشور و استانداری ها نشان دهید. ضمنا زمینه اجرای مدیریت واحد شهری که از برنامه توسعه سوم بر زمین مانده و باعث تزاحم دستگاه‌ها برای یکدیگر است را نیز فراهم فرمایید.

وی تصریح کرد: متأسفانه شفافیت و نظم در پرداخت حقوق شهرداری و دهیاری‌ها در موضوع مالیات بر ارزش افزوده و عوارض آلایندگی بسیار کم بوده و همیشه شوراها برای برنامه ریزی در این خصوص با مشکل مواجه می‌شوند به طور مثال استحضار دارید که صنایع بزرگ و موثر ملی در غرب شهر بندرعباس به علت مزیت نزدیک بودن به دریا مستقر شده اند اما به وضوح مشخص نیست که این صنایع بزرگ که آلودگی زیست محیطی که برای مردم منطقه ایجاد کرده است مالیات و عوارض را کجا پرداخت می کنند؟ مردم این گونه مناطق از اشتغال که سهم ویژه ای نبرده‌اند حداقل این گونه مزایای آنها به وضوح مشخصص شود.

جراره اظهار کرد: اعضای شورای عالی استان‌ها به عنوان عصاره منتخبان منطقه‌ای و محله‌ای مردم که بیشترین حضور را در بین مردم داشته و محل کار و جلساتشان نیز برعکس دیگر منتخبان مردمی همان منطقه رأی آوردنشان است، وظیفه بزرگی در انعکاس حرف دل مردم و مشکلاتشان را دارند.

عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها گفت: می‌دانیم که یکسال زمان کافی برای به بار نشستن وعده‌ها و اندیشه‌های یک فرد مخصوصاً در جایگاه ریاست‌جمهوری نیست و البته شرایطی که شما کشور را از تفکراتی که تنها رفع مشکلات را در ارتباط با غرب می‌دانستند تحویل گرفته‌اید، مناسب نبوده است و شاید بهتر بود برای یک بار به وضوح به مردم بگویید که چه تحویل گرفته‌اید تا مبنای مقایسه در افکار عمومی صحیح‌تر باشد.

جراره خاطرنشان کرد: سخنان دلسوزانه چند روز قبل شما در خصوص لزوم ورود همه با همه توانشان و مخصوصاً خواصی که از انقلاب جایگاهی پیدا کرده‌اند در دفاع از کشور و امنیت آن و نهراسیدن از شماتت دشمنان در فضای واقعی و مجازی بسیار راهگشا برای کسانی است که بخواهند در راه حق با آبرویشان جهاد کنند.

وی ادامه داد: مردم هنوز طعم واقعی و شیرین عملکرد انقلابی شما را نچشیده‌اند و از فقر، فساد و تبعیض ناراحتند. این امور دلایل زیادی داشته اما بی شک یکی از مهترین دلایل آن عدم تغییر برخی مسئولان با تفکرات غیر همسو شما در مرکز و استانهاست.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس تصریح کرد: بدتر از آن وقتی است که می بینیم این مدیران از جایی به جای دیگر رفته و دوباره سمت جدید می گیرند. اینها اگر هنری داشتند تا بحال ارائه نموده بودند.

جراره اضافه کرد: تفکری که قریب به سی سال از اتقلاب در مسند مدیریت بوده و بانی وضع نابسامان فعلی است و هم اکنون نیز طلبکار نظام و گاها آب در آسیاب دشمن می ریزد، نباید در دولت مردمی شما جایی داشته باشد جریان انقلابی نگران این موضوع بوده که دولت شما در انبوه مشکلات و کارها این مهم را فراموش کرده و دستور اکید شما در این خصوص ابتر بماند.