نماز جمعه قرارگاه فرهنگی شهر است
  • گزارش و مصاحبه

  • مهر 01، 1402 - 05:13


حامد آزادی -

فرماندارشهرستان رودان: با پرداختن به نماز جمعه آمادگی لازم را برای اعتلای نام شهرستان رودان در جای جای کشور داریم و همه دستگاه ها در این راه گام خواهند برداشت.

در آیینی با حضور نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، معاون توسعه و منابع انسانی استانداری هرمزگان و فرماندار رودان امام جمعه جدید رودان معرفی شد.
به گزارش دریای اندیشه، در آیینی با حضور نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، معاون توسعه و منابع انسانی استانداری هرمزگان، فرماندار رودان و جمعی کثیری از مسوولان و معتمدین شهرستان رودان امام جمعه جدید رودان معارفه شد.
عبدالرضا سالاری فرماندار رودان در این آیین اظهار داشت:  شهرستان رودان از حیث ایثار و شهادت از سرمایه های کشور و مهد فرهنگ و ایثار است.
وی در ادامه تصریح کرد: امام جمعه فرمانده قرارگاه فرهنگی شهرستان در نماز جمعه است  که در آنجا  تمام امور فرهنگی شهرستان  تبیین می شود.
وی با اشاره به برخی امور نیک و تاثیر گذار حجت‌الاسلام دری در شهرستان رودان حرکت های وی را بسیار موثر در رفع مشکلات دانست و گفت: قطعا خدمات او ماندگار است. سالاری تاکید کرد: امروز باید همه با وحدت برای نماز جمعه که قلب فرهنگی شهرستان است تلاش کنیم.
وی با اشاره حرکت برای اعتلای جایگاه نماز جمعه در شهرستان گفت: با پرداختن به نماز جمعه آمادگی لازم را برای اعتلای نام شهرستان رودان در جای جای کشور داریم و همه دستگاه ها در این راه گام خواهند برداشت.
از ظرفیت طلاب و جوانان بومی در گام دوم انقلاب به خوبی استفاده شده است
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری هرمزگان نیز در این آیین گفت: از زمان حضور حجت الاسلام والمسلمین دکترعبادی زاده از ظرفیت طلاب جوان بومی به خوبی در سراسراستان استفاده شده و به جوانان گام دوم اهمیت ویژه داده شده است.
محسن خاکی نهاد ضمن تبریک ایام مبارک و اعیاد ربیع الاول، ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۲ در جلسه شورای اداری و معارفه و تکریم امامین جمعه شهرستان رودان با قدردانی از نماینده ولی فقیه دراستان جهت توجه ویژه و استفاده از جوانان بومی گام دوم انقلاب گفت: از ظرفیت طلاب جوان بومی به خوبی در سراسر استان استفاده شده و به جوانان گام دوم اهمیت ویژه داده شده است.
وی به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره و گفت: بیانیه گام دوم انقلاب رسالتی بر همه مردم ایران و یک جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی است.
دبیر شورای اداری استان به سه مولفه خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی در بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری اشاره و بیان کرد: با توکل، توسل و تلاش باید حداقل در سطح استانی الگوی حکمرانی را علاوه بر تحول، تقویت نیز کرد.
وی ادامه داد: تحول در حکمرانی باید با محوریت مردم شکل بگیرد و جامعه روحانیت پیشران در این حوزه باشند.
 خاکی نهاد به نقش مساجد در گام دوم انقلاب و رسیدن به تمدن نوین اسلامی اشاره و عنوان کرد: مساجد باید به عنوان کانون های تحول و تمدن سازی در جهت توسعه متوازن و پایدار در گام دوم انقلاب عمل کنند.
معاون استاندار با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تحول تاکید کرد: برای رسیدن به تحول باید حرکت جهشی و جهادی در همه زمینه ها و بخشها شکل بگیرد و مردم و دولت به وظایف خود که مشخص شده عمل کنند.
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری و رئیس شورای فرهنگی استانداری با یادآوری سیاست ها و برنامه های فرهنگی نماینده ولی فقیه در استان گفت: قرارگاه های فرهنگی با محوریت ائمه جمعه و جماعات و مردم در شهرستان ها و مساجد باید شکل بگیرد تا برای رسیدن به حکمرانی در تراز اسلامی نسل جدید را با مفاهیم انقلاب آشنا کنیم.
 خاکی نهاد در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه ریزی آینده نیروی انسانی استان اشاره کرد و گفت: برای ۲۰ سال آینده هرمزگانی ها درمناصب و مسوولیت درسطح کشورباید برنامه ریزی و برای ایفای نقش آنها جهت ساخت ایران بزرگ  فکرو تلاش شود.
دبیر شورای اداری استان در ادامه سخنان خود با تبیین فرامین رهبر معظم انقلاب در حوزه انتخابات عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب چهار مولفه امنیت، سلامت، رقابت، و مشارکت را در بحث انتخابات مورد تاکید قرار دادند و این چهار رکن باید در انتخابات پیش رو مورد توجه قرار گیرد.
وی اذعان کرد: ضرورت دارد نسبت به انتخابات باید جهاد تبیین شکل بگیرد زیرا ما در جنگ ترکیبی با دشمن قرار داریم و در این جنگ دشمن با استفاده از عوامل به باورهای دینی، سیاسی، فرهنگی، امنیت و اقتصادی ما حمله می کند بنابر این روحانیت معزز در این زمینه می تواند در این صحنه کمک کند.
معاون استاندار خاطر نشان کرد: دولت سیزدهم مزین به نشان مردم است و سند تحول دولت بر اساس گفتمان امامین انقلاب تدوین شده و بر چهار محور اصلی عدالت محوری، مردم پایه بودن، دانش بنیان بودن و خانواده محور بودن است که شاکله دولت در استان ها را تشکیل می دهد.
خاکی نهاد به تدوین سازو کار اشتغال بومیان در صنایع اشاره کرد و گفت: در سفر دی ماه سال ۱۴۰۰ رئیس جمهور به استان هئیت دولت تصویب کرد که بر اساس آن مصوبه اولویت استخدام با بومی ها است و دراین راستا صنایع بزرگ موظف شدند که برای استخدام حتما آزمون برگزار کنند و اولویت جذب را برای بومیان در نظر گیرند.
وی به یکی دیگر از اقدامات مهم اشاره کرد و گفت: از ابتدای استقرار دولت سیزدهم در استان مجوز جذب ۳۶۶۲ نفر در استان گرفته شده است که تقریبا دوهزار نفر از آنها در حوزه بهداشت و بیش از هزار نفر در حوزه آموزش و پرورش و مابقی در دیگر دستگاه های اجرایی استان هستند.
معاون استاندار و رئیس شورای فرهنگی استانداری از دیگر اقدامات مهم جهت ایجاد امنیت شغلی خانواده ایثارگران به تعیین تکلیف و ساماندهی دردستگاه های اجرایی طبق قانون ایثارگران اشاره کرد و گفت: در این راستا ۲۰۸۷ نفر در استان تبدیل وضعیت شدند.
حجت‌الاسلام عبادی زاده اضافه کرد: البته کشاورزان رودان در همه برنامه های فرهنگی نقش آفرینی کرده اند و با حضور آنها در مسوولیت های اجتماعی به رونق توسعه و پیشرفت کمک خواهد  تا شاهد یک تحولی در ابعاد مختلف شهرستان داشته باشیم.
در این آیین از تلاش های ۵ ساله حجت‌الاسلام مهدی دری به عنوان امام جمعه رودان تجلیل و حجت الاسلام محمد بارانی به عنوان امام جدید رودان معرفی شد.
همراهی مردم و مسوولان رودان بی نظیر بود
حجت‌الاسلام مهدی دری امام جمعه سابق رودان نیز در این آیین با اشاره به رشادت های شهدای انقلابی گفت: باید با تمام وجود و آنچه که سرمایه داریم را در طبق اخلاص گذاشته و به میدان بیاییم.
وی با اشاره مدت حضور خود  در شهرستان رودان گفت: از مسوولان و مردم ولایت مدار شهرستان بواسطه همراهی همه جانبه در این شهرستان قدر دانی کرد.
وی عملکرد اعضای ستاد نماز جمعه را در رفع و پیگیری مشکلات مردم بسیار تاثیر گذار دانست.
دری تصریح کرد: مدیران شهرستان همواره یاور دفتر نماز جمعه بودند و هر زمانی به آنها رجوع شد به بهترین شکل ممکن کار را پیش بردند.
وی همچنین پای کار بودند سپاه ، نیروی انتظامی و دادگستری را بسیار خوب و موثر دانست و گفت: معتمدین شهرستان رودان هم هر جا که فرا خواسته شدند جلودار بودند.
حجت‌الاسلام مهدی دری حرکت های فرهنگی شهرستان را در حاصل تلاش مردم ولایت مدار، روحانیون ، علما ، بسیج ، سپاه دانست.
به دنبال تحول در حوزه های مختلف هستم
حجت الاسلام بارانی امام جمعه رودان نیز در این آیین اظهار داشت:  بدنبال ایجاد یک تحول در تمامی حوزه ها در شهرستان رودان  هستیم.
وی در ادامه از برنامه ریزی برای تحقق این امر خبر داد و شهرستان رودان را به عنوان یک قطب فرهنگی دانست که می توان در آنجا به بهترین شکل در امور فرهنگی مار کرد.
بارانی خواستار تعامل و همکاری همه جانبه اقشار مختلف مردم در این راه شد.
حجت‌الاسلام محمد عبادی زاده نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندر عباس در این آیین  وظیفه یک امام جمعه را ترویج فضیلت های خوب مردم دانست و گفت:   مردم ولایت مدار رودان همواره نمونه و الگویی برای هرمزگان بودند و تاریخ دوران دفاع مقدس فداکاری های جوانان رودان را فراموش نخواهد کرد.
وی افزود: شهدای بسیار از این دیار بویژه سردار شهید حاجبی در آسمان انقلاب می درخشند، مردم  رودان در عشق و محبت به اهل البیت سرآمد هستند و آنها  با عشق و محبت اهل البیت می شناسند.
وی ادامه داد: مردم رودان عاشق ولایت هستند و قلب مشترک همه آنها عشق به رهبر معظم انقلاب اسلامی است که باید در این مورد به خود ببالیم.
نماز جمعه قرارگاه بصیرت افزایی است
حجت الاسلام عبادی زاده تصریح کرد: در فرمایشات رهبر انقلاب یک خط مش روشن شده است و آن این است که نماز جمعه قرارگاه بصیرت افزایی و وحدت و عشق به امت است. و در هر شهری که نماز جمعه باشد نشانگر وحدت مردم است که در این کنگره هفتگی مردم حضور پیدا می کنند تا همه سیاست و عشق به اقدس الهی را بیاموزند. وی یاد آور شد: قطعا یکی از تکالیف اصلی ائمه جمعه این است که نگذارند که این سنگر به تفرقه کشیده شود.
نماینده ولی فقیه در هرمزگان خاطر نشان کرد: امروز ائمه جمعه سراسر استان منشأ وحدت هستند و جوانان ارزشی ما  که به عنوان  ائمه جمعه در این سنگر قرار دارند نقش خود را به خوبی ایفا می کنند.
وی افزود: همانطور که معمار کبیر انقلاب فرمودند اگر این انقلاب یک دستاورد بیشتر نداشت آن نبود  جز اینکه خداوند متعال به برکت انقلاب چتر نماز جمعه را بر ما گستران برای ما کافی بود و این اهمیت نماز جمعه را نشان میدهند.
عبادی زاده تاکید کرد: امروز دشمن  امپراتور رسانه  را در اختیار دارد و  ملت ایران اسلامی را تخریب می کند اما در نقطه مقابل در  روز جمعه نماز جمعه تمام فتنه های دشمن را برملا می کند. بدانید که نماز جمعه وظیفه اش بصیرت افزایی است.
مردم رودان پایگاه وحدت را قوی تر کنند
وی در ادامه با اشاره به ویژگی های فرهنگی و مذهبی شهرستان رودان گفت: رودان یکی از شهرستان هایی است که نماز جمعه در آن با شکوه برگزار می شود و باید  مردم این پایگاه وحدت را روز به روز قوی تر کنند و روح دیگری رابه نماز جمعه بدهند که نماز جمعه دشمن را مأیوس می کند .
وی با تقدیر از تلاش های حجت الاسلام دری در مدت حضور خود به عنوان امام جمعه رودان گفت: به حمدالله طی مدت حضور وی در رودان حتی یک کلام تفرقه انگیز  از این تریبون به گوش نرسید، وی  همیشه در دل مردم و با مردم بود.
احداث مصلی رودان باید محقق شود
وی در ادامه یکی از دغدغه های بزرگ را احداث مصلی در شهرستان رودان دانست و گفت: دست نیاز خود را به سمت مردم شریف رودان دراز  می کنم تا در کنار همدیگر این امر مغفول مانده تحقق یافته تا برای آیندگان به یادگار بماند.
امام جمعه بندرعباس تصریح کرد: به حمدالله با دستور استاندار هرمزگان و همراهی نمایندگان سهم صنایع از مسوولیت های اجتماعی در استان  به اجرا درآمده است اما تا هدف مطلوب همچنان فاصله دارد ،در شهرستان هایی مانند رودان که صنعت وجود ندارد و مهد کشاورزی است هم نباید مسوولیت های اجتماعی کشاورزان و باغداران فراموش شود.