روسیه قصد انجام رزمایش در نزدیکی مرزهای ناتو را ندارد
  • سیاسی

  • اردیبهشت 31، 1399 - 08:48


وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد که ارتش این کشور برای برگزاری رزمایش‌هایی در نزدیکی کشورهای عضو ناتو برنامه‌ریزی ندارد.

به نقل از سایت النشرة، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: نظامیان روسیه با توجه به شیوع ویروس کرونا از حجم تمرین‌های خود کاسته‌اند و قصد ندارند در نزدیکی خطوط تماس با کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تمرین نظامی انجام دهند.

پیشتر ناتو از روسیه خواسته بود در به‌روزرسانی سند ۲۰۱۱ وین که در آن اقدامات لازم برای اعتمادسازی، برقراری امنیت و دفع خطر درگیری‌های نظامی در منطقه سازمان امنیت و همکاری اروپا مشخص شده، مشارکت کند.

سند ۲۰۱۱ وین به شکل ویژه و مفصلی به اقدام کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا در تبادل اطلاعات درباره نیروهای مسلح، برنامه‌ریزی جنگی و بودجه‌های نظامی اختصاص دارد.

همچنین لاوروف در واکنش به تهدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به قطع حمایت مالی از سازمان بهداشت جهانی، گفت: این سازمان به اصلاح نیاز دارد اما این اصلاح نمی‌تواند به یک باره انجام شده و تمامی مشکلات ظرف ۳۰ روز حل شود بلکه این اصلاح باید بر اساس تحلیل منطقی حقایق باشد.

وزیر امور خارجه روسیه در نشست خبری پس از اجلاس شورای کشورهای دریای بالتیک که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: ایالات متحده توافق‌ و پیمان‌ها در زمینه ثبات استراتژیک و کنترل تسلیحات را نقض می‌کند.

وی با تاکید بر این که روابط روسیه و آمریکا در زمینه ثبات استراتژیک و کنترل تسلیحات باید بهبود یابد، گفت: همکاران آمریکایی ما دائما در حال نقض و بر هم زدن توافق موشکی و محدودیت‌های موجود در این زمینه هستند.

وزیر خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی از دچار مخاطره شدن معاهده آسمان‌های باز، تصریح کرد: توافق واشنگتن-مسکو درباره کاهش تسلیحات اتمی در سال ۲۰۱۰ باید پابرجا باشد.

لاوروف با بیان این‌که احتمال انتقال سلاح‌های هسته‌ای ایالات متحده از آلمان به لهستان وجود دارد، تصریح کرد: این نقض آشکار توافق پایه بین روسیه و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است.